• Kamienie kolorowe

Kamienie kolorowe to potoczna nazwa ozdobnych kamieni syntetycznych. Powstawały one często przypadkowo podczas eksperymentów na bazie naturalnych kamieni szlachetnych. Bardzo popularny kamień Noc Kairu według legendy został stworzony przez szesnastowiecznych alchemików, którzy poszukiwali przepisu na wytworzenie złota. Uzyskany kamień jest w rzeczywistości czarnym onyksem pokrytym mieniącym się szkliwem. Podobnie Piasek pustyni bazuje na szkle awenturynowym z mikroskopijnymi opiłkami miedzi, tworzącymi unikatową poświatę. Kamieniem kolorowym robiącym ogromne wrażenie jest również Kocie oko. Swą nazwę zawdzięcza linearnym refleksom, powstającym podczas poruszania kamieniem. Przywodzą one na myśl skojarzenie z podłużną źrenicą kociego oka. Występuje w kolorach żółtobrunatny, zielonym, niebieskim czy szarym.
Kamienie te, choć nie można ich nazwać naturalnymi, są bardzo cenione przez rękodzielników i jubilerów, a przede wszystkim przez miłośników biżuterii. Kamienie kolorowe wykorzystywane są w ozdobach takich jak kolczyki, bransoletki, naszyjniki czy broszki. Dzięki swej niezwykłej połyskującej poświacie i głębokiej, wyrazistej kolorystyce przyciągają wzrok wielu osób. Szczególny zachwyt budzą w promieniach słonecznych, które podkreślają ich niepowtarzalny charakter, przypominający lśniące drobinki pyłu. Kamieniom kolorowym przypisuje się często właściwości lecznicze, a nawet magiczne.
Nie wszystkie kamienie kolorowe są wytwarzane syntetycznie. Szczególnie cenionym w jubilerstwie minerałem jest Malachit o pięknej zielonej barwie. Kamień ten zawdzięcza wyrazisty zielony kolor dużej zawartości miedzi. Jest wyjątkowo lekki, co pozwala używać go w nawet dużej wielkości biżuterii. Kiedyś był często używany do wyrobu eleganckich gemm i kamei. Minerałem o podobnym zastosowaniu i nie mniejszym pięknie jest Turkus o intrygującym niebieskim kolorze. 
Kamienie kolorowe, niezależnie od tego czy zostały stworzone syntetycznie czy są minerałami, zawsze będą wyjątkową ozdobą, zasługującą na równie piękną oprawę.