• Historia biżuterii

Historia biżuterii - jakie są dzieje popularnych obecnie błyskotek?

Wiele osób bez biżuterii nie wyobraża sobie codziennej stylizacji. Przez pewien czas ozdoby były wyłącznie domeną kobiet. W dzisiejszych czasach coraz częściej również mężczyźni sięgają po podobne gadżety. Biżuteria może służyć lepszemu wyrażaniu siebie, dodaniu szyku, czy urozmaiceniu całościowego stroju. Mało kto jednak zastanawia się nad tym, jaka jest jej historia. 
Jak maluje się historia biżuterii?

Podobno najstarsze archeologiczne odkrycie dotyczące biżuterii datuje się na ponad dwadzieścia tysięcy lat wstecz. Oczywiście, wówczas były to bardzo proste ozdoby, skonstruowane głównie z kamyków, czy też kości. Jednak jeszcze przed naszą erą zaczęto wykorzystywać do ich wytwarzania metale, a wśród nich znalazło się też srebro, które wydobywano na początku w Mezopotamii. Bardziej wyszukane ozdoby zaczęto ponoć produkować w roku 2000 p.n.e. w Egipcie. Ten moment można uznać za swoisty początek biżuterii bardzo zbliżonej do właśnie takiej, jaką znamy dziś. Od tej pory zaczęła ona intensywnie ewoluować. Wszyscy wiemy z jaką prędkością zmianom ulegają wszelkie mody i trendy. Warto wspomnieć również o tym, że w tych zamierzchłych czasach popularne było również noszenie ozdób na nogach, czego dziś już raczej się nie praktykuje, a jeżeli już, to prawdopodobnie rzadko. Bardzo często pojawiającym się motywem na historycznych elementach biżuterii były zwierzęta i rośliny. Natomiast kamienie szlachetne, takie jak chociażby diamenty, wedle doniesień jako pierwsi zastosowali Rzymianie. Przez bardzo długi czas posiadanie ozdób było pewnego rodzaju luksusem i świadczyło nieodłącznie o statusie społecznym, a nierzadko także o zajmowanych stanowiskach. Ciekawostką jest fakt, że przez pewien czas srebro było dla Egipcjan cenniejsze od złota.

Trudno wyobrazić sobie fakt, że biżuteria powstawała jeszcze na długo przed początkiem naszej ery, jednak znaleziska naukowców są na to niezbitym dowodem. Niewątpliwie dowodzi to również faktu, że ludzie od zarania dziejów troszczyli się o swój wygląd i próbowali go w jakiś sposób urozmaicić.