• Czyszczenie biżuterii srebrnej

Jak chronić srebrną biżuterię? 
Srebrna biżuteria wymaga naszej troski. Przede wszystkim należy zdejmować ją wykonując prace domowe, korzystając z basenu, sauny lub innych zabiegów pielęgnacyjnych. Biżuterię srebrną należy przechowywać w izolacji od kurzu, wilgoci i światła słonecznego. Dobrym sposobem będzie tu odkładanie jej do etui lub pudełeczek jubilerskich, które są doskonałymi separatorami srebra od substancji chemicznych obecnych w środowisku. Proces czernienia srebra, zwany chemicznie oksydacją związany jest z obecnością dwutlenku siarki w powietrzu. Zanim srebro poczernieje, może ono również przybierać barwy od jasnej żółci po fiolety. Generalna zasada chronienia biżuterii srebrnej przed oksydacją to izolowanie jej od czynników zewnętrznych, tak by nie zachodziły niepożądane reakcje chemiczne psujące estetykę biżuterii.
 
Najlepiej skorzystać z usługi jubilera, który bezpiecznie wyczyści biżuterię srebrną 
Jeśli mamy do czynienia ze szczególnie cenną biżuterią srebrną, w tym inkrustowaną, a więc wzbogacaną kamieniami szlachetnymi, warto powierzyć jej odczyszczenie specjaliście jubilerowi. Jubilerzy dysponują odpowiednimi środkami chemicznymi w postaci preparatów czyszczących, bezpiecznych dla srebra. Część z nich można zakupić i użyć samodzielnie nasączając specyfikiem szmatki czyszczące. Niemniej jednak jubiler posiada wiedzę i doświadczenie bezpieczne dla biżuterii i warto postawić na jego profesjonalizm, zwłaszcza w przypadku biżuterii wykładanej kamieniami szlachetnymi.
 
Bezpieczne czyszczenie biżuterii w domu - roztwór solny i folia aluminiowa 
Do najbezpieczniejszych sposobów domowego czyszczenia srebrnej biżuterii należy użycie roztworu soli i folii aluminiowej. W celu usunięcia nieestetycznych zaczernień należy postarać się o naczynie wykonane ze szkła, ewentualnie tworzywa sztucznego. W żadnym wypadku nie wolno używać naczyń metalowych, gdyż istnieje ryzyko wywołania reakcji chemicznej, która zniszczy srebro. Drugim elementem domowego zestawu antyoksydacyjnego będzie folia aluminiowa. Jej rolą jest gromadzenie nieczystości. Folią wykładamy naczynie, wypełniając je wrzącą wodą destylowaną i solą kuchenną (5 łyżeczek soli rozpuszcza się w 1 litrze wody). Umytą mydłem biżuterię (usunąć z niej trzeba wstępnie tłuszcz, wosk i inne nieczystości) zanurzamy w roztworze solnym i pozostawiamy na czas od kliku do kilkudziesięciu godzin, biorąc pod uwagę stopień zaczernienia srebra. Zabieg powtarzamy aż do całkowitego odczyszczenia biżuterii.

Inne sposoby używane do czyszczenia srebra 
Innymi, stosowanymi metodami czyszczenia srebra w domu jest zanurzanie go w roztworach sody i octu, czyszczenie popiołem z papierosów, przemywanie czystą wódką lub szorowanie pastą do zębów z fluorem. Sposoby te bywają jednak ryzykowne dla delikatniejszych zdobień biżuterii i zasadniczo jedyną, potwierdzoną naukową metodą bezpiecznego oczyszczania srebra w domu jest stosowanie roztworu solnego i folii aluminiowej.